lekarznalec.sk

Prof. Miguel Lorente (University of Grenada): Realita nie je náhoda. Je to výsledok

MUDr. Norbert Moravanský, PhD.
naspäť

23rd Congress of the International Academy of Legal Medicine, Jan. 19 2015

Prof. Miguel Lorente (University of Grenada): Realita nie je náhoda. Je to výsledok.

Podľa aktuálnych informácií prebieha na úrovni United Nations, World Health Organization a Europen Union príprava protokolu a metodológie pre riešenie prípadov vrážd spáchaných na ženách za konkrétnych okolností, keď je páchateľom muž, ktorý žije so ženou alebo v krátkom čase pred udalosťou žil so ženou v jednom priestore.

Obdobný protokol bude vytvorený aj pre revíziu známok násilia na tele ženy, ktorá prežila útok, pričom model násilia a situácie by mohlo spadať do syndrómu VAW (Violence Against Women).

Stručné hrubé štatistické údaje (z revízie cca 380 prípadov za posledných 12 rokov v Španielsku) hovoria napr. že cca 76 percent páchateľov sa bezprostredne po skutku vzdá na polícii a 18% spácha samovraždu.  Pokiaľ útočí muž na ženu, urobí tak štatisticky najpravdepodobnejšie medzi 21,00 až 02,00. Obdobný model načasovania je pre ženu ráno medzi 09,00 až 14,00 hod. Deň v týždni sa zatiaľ diskutuje...    

Existuje veľké množstvo detailných informácií a faktorov, ktoré dopĺňajú typický aj menej typický obraz týchto skutkov. Realita nie je náhoda. Je to výsledok pôsobenia týchto faktorov.