lekarznalec.sk

Ako prežiť milostnú noc v dome starej mamy

MUDr. Norbert Moravanský, PhD.
naspäť

Starší klasický dom v prímestskej štvrti vedľa hlavnej cesty. Nízka brána s hrdzavou tabuľkou POZOR ZLÝ PES. Nedeľa skoro ráno. Po ulici kráčajú z kostola nizučké zhrbené starenky v šatkách na hlavách. Slnko presvitá z akejsi diery medzi mrakmi. Policajná páska plápolá vo vetre. Na dvore zaparkovaný Ford Mondeo s bratislavskou značkou.

Cez otvorené vchodové dvere vstupujeme do predsiene. Na stene vedľa dverí visí niekoľko nalakovaných parohov, diplom za účasť na spartakiáde s vyblednutým menom cvičenca. Nepoliate muškáty plačú za vodou. Na vešiaku staré kabáty a dáždniky. Na zemi kárované papuče a vedľa vedro s polenami dreva. Obývačka. Víta nás ťažký vzduch s pachom dymu. Na stole s čipkovaným obrusom dohorená sviečka, dopitá sedmička chilskej Tarapaky , poháre na víno, stopy rúžu na okraji jedného z nich a niekoľko porozhadzovaných malých čierno-bielych fotografií s vrúbkovanými okrajmi a postavami z dávnej minulosti. Na operadle rozheganej stoličky šatka, čierna kabelka Pierre Cardin, rukavice z jemnej kože. Vedľa čiernobieleho televízora prikrytého zažltnutou háčkovanou dečkou leží mŕtvy zlý pes, kríženec foxteriéra s pudlom. Jazyk má vyplazený, svetloružovej farby.

Vchádzame do úplne malej spálne. Na masívnej úzkej posteli dve nahé telá mŕtvych neznámych ľudí. Ona má hnedé pestované vlasy, leží šikmo naprieč posteľou, tvárou nadol a s rukami spadnutými až na zem. On je chrbtom opretý o čelo postele, hlava predklonená dopredu, čierne rozstrapatené vlasy zasahujú do tváre. Na koberci si našla miesto podprsenka Lejaby. Zvyšná spodná bielizeň zostala zabudnutá pod ťažkou perinou zhúžvanou na zemi. Na nočnom stolíku perleťový mobil, dámske hodinky a balíček vreckoviek. Na kresle pohodené jeho rifle, tričko GAP, sako a kožená taška s dokladmi. Na masívnej skrini je šijací stroj a vedľa skrine zanedbané kachle s mierne očadenou omietkou. Okná zatvorené, vedľa kachlí košík s uhlím a drevom. Kachle sú ešte teplé, v okolí príruby teplovodného potrubia vedúceho do komína stúpa obláčik dymu. Obe telá sú bez stôp po pôsobení vonkajšieho mechanického násilia. Nápadná bledosť tiel kontrastuje s jasnými ružovo-červenými posmrtnými škvrnami. Kriminalistický technik fotografuje, vyšetrovateľ zapisuje detaily, uniformovaný policajt otvára okná a v našich hlavách sa začínajú tvoriť prvé hypotézy.

Čo sa teda odohralo pred pár hodinami?
Príchod do domu jeho starej mamy. Priateľka? Nová známosť? Zadaná žena? Náhodná známosť? Skôr niekto, koho poznal dlhšie, s kým možno niečo plánoval. Staré rodinné fotografie sa ukazujú niekomu, koho by mali zaujímať – či už len z povinnosti, ale zaujímať. Tarapaka kúpená niekde po ceste z Bratislavy. Chceli zostať len na jednu noc. Nemali nijaké iné veci. Len jedna milostná noc a potom pokračovať v ceste, alebo sa vrátiť do víru rýchleho života. Medzitým už nejedli. Kôš na odpadky prázdny, výlevka suchá. Vyzerá to, že prišli až neskoro večer. Z Bratislavy je to sem slabá hodina cesty. Sex. Taký ten zvláštny druh sexu, ani dobrý, ani zlý. Zvláštny v cudzom, skoro až historickom prostredí. On po tom ešte vstáva a statočne prikladá do kachlí, aby sa nezobudili do chladného rána. A keďže sme tu, nezobudili sa vôbec. Zaspali. Ešte im mohlo prísť obom zle, možno sa zobudili z mrákot na skučanie Haryho, no neboli schopní už urobiť nič. Našiel ich ráno sused, ktorému mali zaniesť kľúče od domu. Keď nechodili, šiel sa pozrieť, či je tam ešte auto, keď neotvárali, nazrel cez okno do spálne a zavolal pomoc

Pátranie po COHb

Vykonaná pitva a toxikologické analýzy jednoznačne dokázali vysokú a smrteľnú koncentráciu karbonylhemoglobínu alebo aj karboxyhemoglobínu – chemici sa v odbornej literatúre nevedia celkom dohodnúť. Krátke uvažovanie a záverečná diagnóza smrteľnej otravy oxidom uhoľnatým. CO je neviditeľný plyn bez farby a zápachu, ktorý vzniká pri nedokonalom spaľovaní organických látok. Tento plyn dokáže prechádzať dokonca aj murivom. Hlavne v prípadoch nečistených komínov a netesných potrubí. Oxid uhoľnatý sa po postupnom vdychovaní viaže na krvné farbivo hemoglobín, a to asi 150-krát lepšie a pevnejšie ako kyslík. Vzniká tak COHb – karbonyl- či karboxyhemoglobín. Tkanivá zásobené krvou tak nemajú dostatok kyslíka viazaného na hemoglobín a vzniká proces dusenia. V úvode otravy sa vyskytuje bolesť hlavy, pocit na zvracanie, niekedy aj zvracanie alebo kŕče. Pri postupne unikajúcom aj malom množstve CO v ovzduší sa vytvára stále viac a viac zlúčeniny COHb, postupne dochádza k poruchám vedomia, otupenosti, k spánku a smrti v dôsledku masívneho opuchu mozgu s konečným zlyhaním srdcovej činnosti.

Oxid uhoľnatý zabíja náhodne, zákerne, ale aj cielene. Známe sú prípady samovrážd oxidom uhoľnatým v uzavretých garážach. Človek po rozhodnutí ukončiť svoj život nastokne na výfuk hadicu, cez okno ju zavedie do kabíny auta, utesní okná, naštartuje a čaká. Obyčajne si pri tom prihne z fľaše alkoholu.

Ako teda nezaspať na dobro v objatí?

Možno je dobré vedieť o takýchto príbehoch. Poznať riziká starých domov, čo môžu zabíjať. Spomenúť si v kúpeľni pri bojleri na oxid uhoľnatý, a preto sa neopiť a nezaspať vo vani. Noční vrátnici a strážcovia parkovísk by mali vedieť o splodinách horenia propán-butánu, ale aj tí, čo si kúria tepelným žiaričom v stane niekde v horách. Mladí, sexuálne rozbujarení milenci by mohli pri čítaní týchto riadkov pochopiť riziká tajného sexu v garáži pri zapnutom motore. Ale aj všetci profesionálni klamári manželiek a partneriek by pri rýchlovke v dymiacom aute v garáži mohli ovládať svoje remeslo a vedieť o oxide uhoľnatom.

Je pred silvestrovskými oslavami. Veľa z nás pôjde na chatu, muži sa budú predháňať v tom, aby ženám nebola zima a budú prikladať do kachlí či krbov. Nikto však nevie, čo je v komíne, či si tam náhodou nejaký operenec neurobil hniezdo a nezhodil ho pri odlete hlbšie do komína. Vetrajte preto častejšie, najmä v malých priestoroch. Ak vás bude bolieť hlava a budete mať pocit na zvracanie, nemusí to byť len z dvadsaťročnej slivovice po dedovi vykopanej za chalupou. Silvester, stará chata, sneh a budenie do zimy k sebe patria. Niektoré okolnosti by sme sa v mene sebazáchovy nemali snažiť za každú cenu zvrátiť. Tradícia a trochu nepohodlia niekedy pomáhajú prežiť.

Norbert Moravanský pre station.sk